فقر ويتامين D در تمام گروه هاي سني كشور وجود دارد
مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت گفت: فقر ويتامين D و كم خوني در تمام گروه هاي سني كشور وجود دارد.
به گزارش روابط عمومي معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي بيرجند، دكتر زهرا عبدالهي در نشست كارگروه فاز اول غني سازي آرد با ويتامين D در بيرجند اظهار كرد: فقر ويتامين D و كم خوني در تمام گروه هاي سني كشور وجود دارد كه يكي از موثرترين و ارزانترين راهكارهاي رهايي از اين مشكل غني سازي آرد با ويتامين D در كنار اسيد فوليك و آهن است.

وي ادامه داد: بر اساس گزارشات مبني بر كمبود ويتامين (د) در كشور و به منظور تامين نياز ضروري افراد جامعه به اين ويتامين، پس از انجام مطالعات اوليه و مشاوره نمايندگان سازمان جهاني بهداشت، بررسي وضعيت موجود و ظرفيت ها، اجراي فاز اول غني سازي آرد گندم با ويتامين (د) در شهرستان بيرجند و از طريق دو واحد توليدي آرد اين شهر انجام خواهد شد.

دكتر زهرا عبد اللهي افزود: كمبود ويتامين D  از مشكلات تغذيه اي شايع در كشور به شمار مي رود كه با پيامدهاي زيانبار از جمله افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي غير واگيردار هزينه هاي سنگيني بر بهداشت و درمان كشور تحميل مي كند.

وي ادامه داد: از جمله راهكارهاي پيشنهادي براي پيشگيري و كنترل ريز مغذي ها غني سازي مواد غذايي با ويتامين D و اجراي برنامه مكمل ياري است كه در حال حاضر به عنوان يك استراتژي فوري و كوتاه مدت به منظور كاهش شيوع كمبود ويتامين D از طريق سيستم بهداشتي درماني كشور و در برنامه تحول نظام سلامت در دست اجراست.

عبداللهي در مورد كمبود ويتامينD در مردم هم، اظهار كرد: مطالعات نشان مي‌دهد كه كمبود ويتامينD در اقشار مردم جامعه به شدت وجود دارد، بنابراين تصميم گرفته شد مكمل ياري توسط اداره بهبود تغذيه انجام شود. بر اين اساس 3 ماده غذايي شير، روغن و آرد براي غني شدن با ويتامين D معرفي و نهايتا مقرر شد تا غني سازي با اين ويتامين بر روي آرد در يكي از استان هاي كشور به صورت پايلوت انجام گرفته و پس از بررسي نتايج آن در صورت بهبود يافتن شاخص‌ها به عنوان طرح جامع اجرايي شود.

وي افزود: برنامه ملي غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليك از 10 سال گذشته در سطح ملي اجرا شد كه اكنون 330 كارخانه آرد كشور در اين طرح همكاري مي‌كنند.

مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت اظهار كرد: بررسي هاي 10 ساله بيانگر نتايج اثربخش در اين حوزه است و اميدواريم در بحث ويتامين D هم با اجراي اين طرح به صورت ملي بسياري از بيماري هاي برگرفته از فقر ويتامين D را با اجرايي شدن طرح كاهش يابند.

وي يادآور شد: خراسان جنوبي يكي از استان هايي است كه طرح غني سازي آرد با ريز مغذي ها در سال هاي گذشته با نظارت دقيق معاونت غذا و دارو به خوبي صورت گرفته است و اميدواريم كه طرح غني سازي آرد با ويتامين D هم همانند گذشته با قوت و به صورت انجام شود.

پايان پيام/

منبع:
معاونت غذا و دارو
تعداد بازدید:
16
تاریخ:
1397/09/26
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal