EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
1394/12/18 توصيه هاي دارويي و پيشگيري از مسموميت در استقبال از عيد نورروز
توصيه هاي دارويي و پيشگيري از مسموميت در استقبال از عيد نورروز

سامان دهي قفسه دارويي خانه:

ضمن انجام خانه تكاني و گردگيري عيد، حتماً در منازل با كيسه هاي دارو محتوي قرص، كپسول و يا شربت نيمه مصرف شده مواجه خواهيد شد. توصيه مي شود به شكل زير جعبه يا قفسه دارويي خود را سر و سامان دهيد:

1) داروهايي كه تاريخ انقضاء آنها فرا رسيده است، از بسته بندي اصلي خارج نمائيد و داخل كيسه زباله ريخته، معدوم نمائيد. براي جلوگيري از مصرف نابجاي داروهاي دورريخته شده، بهتر است قرص ها و كپسولها را با زباله هاي تر مانند تفاله چاي مخلوط نماييد تا ظاهر ناخوشايند آن مانع مصرف داروها توسط كودكان و ... شود.

2) شربت هاي تاريخ گذشته (به جزآنتي بيوتيك ها) را در فاضلاب خالي كرده و شيشه هاي آن را دور بريزيد. سوسپانسيون آنتي بيوتيك ها را بعد از گذشت ده روز از مصرفشان داخل سطل زباله بيندازيد.

3) قطره هاي چشمي كه از باز شدن درب آن يك ماه گذشته است ديگر استريل نمي باشند و بايد دور ريخته شوند.

4) آمپولها و سرنگ هاي تاريخ گذشته را در كيسه زباله بريزيد و معدوم نمائيد.

5) داروهايي كه تاريخ انقضاء آنها فرا نرسيده است ولي استفاده اي در منزل ندارد مي تواند به مراكز منتخب جمعيت هلال احمر جهت استفاده اهداء شود. لازم به ذكر است داروخانه هاي سطح شهر از پس گرفتن داروهايي كه قبلا" به صورت آزاد يا بيمه فروخته شده معذور مي باشند.

6) چنانچه شما و يا بستگانتان، به دليل ابتلا به بيماري مزمن، دارويي را به صورت مرتب مصرف مي كنيد، مطمئن شويد دارو را به حد نياز و تا پايان تعطيلات و ضمن سفر در اختيار داريد. چرا كه بسياري از داروها مانند داروهاي ضد تشنج، داروهاي بيماريهاي قلبي و فشارخون، داروهاي ضد افسردگي و اختلالات عصبي، داروهاي ضد ديابت و چربي خون و برخي داروهاي مسكن و همچنين آنتي بيوتيك ها، بايد مرتب مصرف شوند و قطع ناگهاني اين داروها، بيمار را دچار مشكل خواهد كرد.

نظافت منزل:

پيش از شروع تعطيلات نوروز، بر اساس سنتي قديمي، نظافت و شستشوي خانه ها آغاز مي شود. علاوه بر آنكه بايد مراقب باشيم دچار حوادثي مانند سقوط از ارتفاع نشويم، بايد توجه داشت كه استفاده نابجا و بدون آگاهي از مواد شوينده و پاك كننده شيميايي مي تواند خطرات جبران ناپذيري را ايجاد نمايد. بنابراين با رعايت نكات زير سلامت خود را تضمين نماييد:

1. هميشه در هنگام استفاده از فرآورده هاي شيميايي و شوينده در نور كافي برچسب روي بسته بندي را مطالعه نموده سپس مصرف نمائيد. استفاده از داروها و مواد شيميايي د ر تاريكي مي توانند خطرناك باشد.

2. در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هاي شوينده و پاك كننده، پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشد. بسياري از اين تركيبات بخارات سمي ايجاد مي كنند كه به مخاط دهان، بيني و ريه صدمه مي زند.

3. در زمان نظافت سطوح و استفاده از تركيبات شوينده و پاك كننده از دستكش لاستيكي ، كفش جلوبسته و درصورت امكان، ماسك استفاده نماييد.

4. از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك و مواد سفيد كننده و لك بر جداً خودداري كنيد. بخارات و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه كننده مي باشند.

5. بسياري از داروها و محصولات خانگي مانند جوهر نمك، مواد شوينده و لك بر، لاك پاك كن، سموم حشره كش و جونده كش (مانند مرگ موش)، تينر، ضديخ، بنزين و نفت مي توانند در صورت بلعيده شدن و تماس با پوست و چشم و يا در صورت تنفس، بسيار سمي باشند.

6. هميشه پس از استفاده از مواد شيميايي سريعاً درب آن را ببنديد و دقت نماييد كه هيچ ظرف دربسته اي از دسترسي كودكان در امان نيست.

7. كيف دستي، ساك خريد و كيسه هاي نايلوني را دور از دسترس كودكان قرار دهيد. ممكن است داخل آنها وسايلي باشد كه توسط كودك بلعيده شود و يا كودك ضمن بازي آنها را روي سر خود كشيده و سبب خفگي وي شود.

8. در صورتيكه كودك شما ماده اي غير خوراكي را بلعيد، با مركز اورژانس 115و يا مركز اطلاع رساني داروها و سموم 1490 تماس بگيريد.

9. محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين و داروها خصوصاً شربت ترك اعتياد متادون را هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري كنيد. هيچگاه اين فرآورده ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگهداري نكنيد. اين عمل سبب خورده شدن اشتباهي اين مواد توسط كودكان و مسموميت شديد ايشان خواهد شد.
 

سالي سرشار از سلامتي و بهروزي براي شما هموطنان آرزو مي نماييم

مركز اطلاع رساني داروها و سموم معاونت غذا و دارو بيرجند 1490

اسفند 1394- فروردين 1395

تعداد بازدید: 11
خراسان جنوبي- بيرجند- خيابان معلم- ميدان مادر - معاونت غذا و دارو
تلفن: 32395700-056     دورنگار: 31631114-056  كدپستي9717844741 :     E-mail: FDO[@]bums.ac.ir
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal