1397/12/21
سامان دهي قفسه دارويي

نظافت كلي عيد، زمان مناسبي است تا به قفسه يا جعبه دارويي منزل سري بزنيم و به آن سر و سامان دهيم. در مطالب چند روز آينده روش هاي صحيح انهدام داروهاي تاريخ گذشته ذكر خواهد شد. البته چنانچه شركت سازنده دارو، روشي را براي معدوم سازي آن روي بسته بندي ذكر كرده باشد، بايد بر اساس آن عمل نمود.

  • قرص و كپسول ها را بدون خرد كردن از بسته بندي اصلي خارج نماييد و با مواد ناخوشايندي مانند تفاله چاي مخلوط كنيد. مخلوط را در كيسه پلاستيكي دربسته قرار دهيد و سپس داخل سطل زباله بيندازيد. مخلوط حاصل را مي توانيد همچنين در قوطي حلبي خالي يا ديگر ظروف مشابه بريزيد تا از نشت دارو يا ريختن آن به بيرون از سطل زباله جلوگيري شود.

 

  • شربت هاي تاريخ گذشته را در فاضلاب خالي كرده و شيشه هاي آن را دور بريزيد. اما سوسپانسيون آنتي بيوتيك ها را بعد از گذشت غالبا ده روز از مصرفشان داخل سطل زباله بيندازيد. قبل ازدور انداختن بطري خالي دارو، دستور مصرف روي آنرا براي جلوگيري از مصرف نابجا مخدوش نماييد.

  • قطره هاي چشمي كه از باز شدن درب آن يك ماه گذشته است ديگر استريل نمي باشند و بايد دور ريخته شوند.

 

  • در داخل اسپري داروهاي استنشاقي كه جهت درمان بيماري هايي مانند آسم و بيماري انسدادي ريوي موجودند، موادي به نام پروپيلانت وجود دارد. اين مواد گازهاي بي اثري مانند كلرو فلوروكربن هستند كه به عنوان حامل دارو محسوب مي شوند و آزاد سازي آنها منجر به صدمه لايه ازون خواهد شد. پوكه اين اسپري ها در صورتيكه سوراخ شوند و يا داخل آتش و يا كوره زباله سوز قرار گيرند مي تواند خطرناك باشد. نحوه صحيح انهدام اين پوكه ها را از سيستم بازيافت زباله مي توان جويا شد.

 

  • آمپول ها و سرنگ هاي تاريخ گذشته را با رعايت نكات ايمني در كيسه زباله بريزيد و معدوم نماييد.

        كرم ها و فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي هم داراي تاريخ انقضا (بسته به نوع فرآورده) از 6 ماه تا 24               ماه پس از بازكردن درب ظرف مي باشند كه به صورت يك عدد در كنار تصوير يك قوطي با درب باز شده روي بسته بندي فرآورده ترسيم مي شود. (بسياري از لوازم آرايشي هم بعد از مدت اعلام شده بر روي بسته بندي، در صورت استفاده ايجاد عوارض مي نمايند.)


 
تعداد بازدید:
23
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal